Zmarszczki embrioniczne – co to?

Zmarszczki występują jako podłużne zagłębienia w strukturach skóry. Najczęściej powstają w wyniku dysfunkcji włókien kolagenowych, zbyt niskiej produkcji elastyny i kwasu hialuronowego. Wpływ na to ma przede wszystkim naturalny proces starzenia się ludzkiego organizmu.
Inną przyczyną powstawania zmarszczek jest mimika naszej twarzy (zmarszczki mimiczne), styl życia, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, działanie promieni słonecznych (zmarszczki posłoneczne), sposób układania głowy do snu (zmarszczki senne), ale również nasza genetyka. Okazuje się, że zmarszczki mogą być dziedziczone. Są również i takie, z którymi się już rodzimy i tak naprawdę zupełnie nie mamy wpływu ani na ich powstawanie, ani proces rozwoju. To zmarszczki embrioniczne.

Jak rozpoznać zmarszczki embrioniczne?

Zmarszczki embrioniczne, inaczej zwane płodowymi lub genetycznymi, to wgłębienia skóry, które widoczne są przede wszystkim na szyi. Tworzą poprzeczne linie, tzw. obręcze.

Bruzdy tego rodzaju są początkowo płytkie (mają mniej niż 0,05 mm głębokości), wraz z wiekiem stają się coraz głębsze (po 30 roku życia mają już ponad 0,05 mm głębokości). Wpływ na to mają częste ruchy szyją, ale też procesy starzenia się skóry. Po 20 roku życia tkanki skórne produkują już o 1% mniej kolagenu, u osób po 60 roku życia produkcja tej substancji zatrzymuje się niemalże całkowicie.

Przyczyny pogłębiania zmarszczek embrionalnych

To przede wszystkim wiek, ale również styl naszego funkcjonowania. Zmarszczki na szyi w postaci obręczy (tzw. naszyjnik Wenus) będą się pogłębiać także wtedy, gdy garbimy się lub często pochylamy głowę do przodu. Bruzdom tego typu nie sprzyja spanie na zbyt wysokiej poduszce czy praca siedząca, na przykład przy komputerze.

Metody niwelowania zmarszczek embrionalnych

Chociaż na samo powstanie zmarszczek genetycznych nie mamy wpływu, to możemy skutecznie działać, by ich wygląd nie był nazbyt szpecący. Rzadko kiedy pionowe linie na szyi daje się wygładzić całkowicie, ale można sprawić, by wgłębienia były jak najpłytsze. Z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Zabiegi tego rodzaju są nie tylko skuteczne, ale również w pełni bezpieczne i nieinwazyjne dla delikatnej i cienkiej skóry szyi.

Jedną z propozycji jest laseroterapia laserem frakcyjnym. Naświetlanie powoduje eliminację zniszczonych włókien kolagenowych i pobudzenie struktur skóry do produkcji tych całkowicie nowych. Seria kilku zabiegów sprawi, że skóra stanie się znacznie bardziej wygładzona i jędrna.

Dobrą metodą jest też tzw. wampirzy lifting. Polega on na wstrzyknięciu w zmarszczki osocza bogatopłytkowego, które pochodzi z krwi pacjenta. Jest to w pełni bezpieczny zabieg, niewywołujący niepożądanych skutków ubocznych, na przykład alergii. Do zabiegu wykorzystuje się przecież biologiczny preparat, wytworzony przez organizm pacjenta.

Najlepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy obie metody zostaną połączone. O ich realizacji, intensywności i odstępach czasu wykonania może jednak decydować tylko wykwalifikowany lekarz dermatolog. W tym wypadku dosyć istotne staje się również odpowiednie nawilżenie skóry np. poprzez stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego Richevon.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *