Zmarszczka nakątna oka, czyli zmarszczka kącika oka

Zmarszczka nakątna oka widoczna jest na górnej powiece. To pionowy fałd, który umiejscawia się tuż przy linii nosa. Szpary powiekowe, na których widoczne są zmarszczki kącika oka tego rodzaju, są typowe dla urody azjatyckiej. U innych ras mogą być zwiastunem zaburzeń rozwoju wzrostu środkowej części twarzy. Zmarszczka nakątna może też świadczyć o chorobie wrodzonej, w tym Zespole Downa, Zespole Turnera czy Alkoholowym Zespole Płodowym. Załamanie tego rodzaju pojawia się też często u noworodków i nie jest wtedy czynnikiem w żaden sposób zaburzającym ich rozwój.

Zmarszczka nakątna oka u dzieci

Jest najczęściej wrodzona. Widoczna zazwyczaj u małych dzieci jako cecha fizjologiczna. Zmarszczka nakątna oka u noworodków bardzo często przykrywa kąt szpary powiekowej. Co ważne, tego rodzaju bruzda niekoniecznie może być niwelowana jedynie poprzez operację chirurgiczną. Diagnozę zawsze poprzedza badanie okulistyczne. Zazwyczaj defekt tego rodzaju cofa się samoistnie, wraz z rozwojem twarzoczaszki dziecka, kiedy kości i chrząstki odpowiednio się formują. Dochodzi wtedy do całkowitego wygładzenia zmarszczki, bez jakichkolwiek powikłań.

Zmarszczka kącika oka u osób dorosłych

Zmarszczka nakątna jest typowa dla Azjatów – nie bez powodu nazywana jest „fałdem mongolskim”. To właśnie ich powieki górne i szpary powiekowe są charakterystyczne, przede wszystkim dużo węższe.

Jeśli zmarszczka nakątna oka występuje u osób rasy białej, może stanowić nie tylko o nieatrakcyjnym wyglądzie, ale przyczyniać się też do powstawania różnych schorzeń. Bruzdę tego rodzaju należy wtedy leczyć we współpracy z okulistą. Okazuje się, że zmarszczka kącika oka może dawać na przykład wrażenie zeza pozornego.

Sposoby leczenia zmarszczki są różne, ale najczęściej wymagają konsultacji z chirurgiem plastycznym oraz okulistą. Pacjenci poddawani są zazwyczaj operacji chirurgicznej. Wiadomo na pewno, że w ramach medycyny estetycznej nie można jej niwelować toksyną botulinową, czyli botoksem – jad kiełbasiany unieruchamia bowiem mięsień podskórny.

Szczególne środki ostrożności

Czy wiecie, że skóra w okolicach oczu ma tylko 0,5 milimetrów grubości? To najcieńsza i najbardziej delikatna część całej twarzy. Skóra na powiekach nie ma praktycznie tkanki tłuszczowej, jest pozbawiona gruczołów łojowych, które zapewniałyby jej jakąkolwiek ochronę. Co ważne, skóra wokół oczu starzeje się najszybciej. Wszystko dlatego, że mięśnie powiek pracują nieustannie, chociażby podczas mrugania. W efekcie, załamania na skórze bardzo szybko powstają i się utrwalają. Pamiętajmy zatem o codziennej pielęgnacji skóry np. nakładając krem przeciwzmarszczkowy Richevon.

Medycy uznają, że skóra zaczyna się starzeć około 20 roku życia. To wtedy następuje spadek produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Zmarszczki w kącikach oczu czy tzw. kurze łapki mogą być widoczne już u osób w wieku 25 lat. Ich eliminacja powinna nastąpić natychmiast. Można stosować olej kokosowy – sprawdź, w jaki sposób można go wykorzystać.

Warto wiedzieć, że zmarszczka nakątna, która pogłębia się wraz z wiekiem pacjenta, może być mylona z tzw. opadającymi powiekami. Aby odpowiednio zdiagnozować problem i zalecić właściwe leczenie, konieczna jest współpraca z wykwalifikowanymi specjalistami. W przypadku zmarszczki nakątnej, niezbędna jest zawsze konsultacja okulistyczna, by wykluczyć ewentualne wady wzroku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *